Prof. Univ. Dr. DORNEANU Valer

Născut la data de 21 noiembrie 1944, domnul profesor universitar doctor Valer Dorneanu a absolvit Facultăţii de Drept din cadrul Universităţii Bucureşti, în anul 1967.

A urmat apoi cursurile postuniversitare în anul 1987 în cadrul Universităţii Bucureşti, cu specializarea Drept civil şi Dreptul muncii.

Ulterior, a absolvit cursurile şcolii doctorale din cadrul Universităţii din Bucureşti, obţinând titlul de doctor.

Activitatea didactică domnul profesor univ. dr. Valer Dorneanu a început-o în anul 1998, în cadrul Universităţii „Spiru Haret” din Bucureşti, parcurgând apoi toate treptele universitare, obţinând titlul de profesor universitar doctor în anul 2003, pe care îl deţine şi în prezent.

În prezent lucrează la Facultatea de Drept din cadrul Universităţii Nicolae Titulescu, ca titular în cadrul Catedrei de ştiinţe penale şi drept public, contribuind la dezvoltarea teoretică a conceptelor, instituţiilor şi fundamentelor dreptului muncii.