Misiunea centrului este de a desfasura in principal activitati de cercetare in domeniul dreptului international umanitar.

Centrul isi propune sa dezvolte o baza stiintifica in vederea predarii unor cursuri specializate; pregatirea studentilor pentru concursurile internationale; colaborarea cu delegatia regionala a Comitetului International de Cruce Rosie Budapesta si cu Societatea Romana a Crucii Rosii in vederea diseminarii dreptului umanitar in randul societatii civile.

Intreprinderea noastra se va infaptui sub imperiul unui respect neconditionat fata de viata umana, dorindu-ne sa aducem o contributie personala si profesionala sistemului de protectie a omului, la nivel regional si global!

Obiectivele Centrului de Studii Drept Umanitar sunt :

a) sa desfasoare o activitate de cercetare stiintifica in domeniul dreptului international umanitar;

b) sa pregateasca si sa dezvolte baza stiintifica pentru dezvoltarea in Universitate a unor cursuri de specializare in domeniul studiilor de drept umanitar, ca si conditiile pentru realizarea unor studii aprofundate pentru gradul de Master, sa desfasoare o activitate de colaborare cu Comitetul International de Cruce Rosie - Delegatia Regionala pentru Europa Centrala;

c) sa pregateasca studentii pentru concursurile nationale si internationale de drept umanitar;

d) sa colaboreze cu Societatea Nationala de Cruce Rosie si cu Comitetul International de Cruce Rosie - Delegatia Regionala pentru Europa Centrala pentru organizarea unor evenimente de diseminare a dreptului international umanitar in randul societatii civile.