Prof. Univ. Dr. BÎRSAN Corneliu

Dl prof. univ. dr. acad. Corneliu Bîrsan s-a născut la data de 16 decembrie 1943 în localitatea Muntenii de Jos, Județul Vaslui.

După satisfacerea serviciului militar, la data de 22 ianuarie 1967, a fost numit asistent suplinitor la Catedra de Drept Privat a Facultăţii de Drept din cadrul Universităţii din Bucureşti. Ulterior, cariera sa profesională universitară s-a desfăşurat, în principal, în cadrul aceleiaşi catedre, după cum urmează:

• 1967 – 1970 – asistent suplinitor
  • 1970 – 1976 -asistent titular
  • 1976 – 1990 -lector titular
  • 1990 – 1992 -conferenţiar titular
  • 1992 – prezent profesor titular
  • 1993 – coordonator de doctorat în domeniul dreptului civil și al drepturilor omului.

Din anul universitar 2015-2016, dl prof. univ. dr. acad. Corneliu Bîrsan își desfășoară activitatea didactică în cadrul Facultății de Drept a Universității Nicolae Titulescu din București, fiind titularul cursurilor de Drept civil, Drepturile Reale Principale și Teoria Generală a Obligațiilor.

În domeniul drepturilor omului, activitatea sa este legată în primul rând de predarea cursurilor de drepturile omului. Astfel, în 1991, 1992, 1993 şi 1994, a organizat la Facultatea de Drept din cadrul Universității din Bucureşti – în colaborare cu Institutul internaţional de drepturile omului „René Cassin” din Strasbourg şi cu ajutorul Consiliului Europei –  un seminar pe tema protecţiei juridice a drepturilor omului la nivel internaţional, destinat studenţilor şi profesiilor juridice. Între 1997 şi 1999, a făcut parte din corpul profesoral al Institutului de Înalte Studii Internaţionale al Universităţii Strasbourg III – Robert Schuman, unde a predat cursuri şi seminarii referitoare la adoptarea şi punerea în aplicare a convenţiilor internaţionale din domeniul drepturilor omului în România. De asemenea, în calitate de Profesor invitat la Universitatea Paris I Panthéon-Sorbonne, în 1994, 1996 şi 1998, a susţinut cursuri în cadrul Masteratului de drept constituţional comparat în domeniul protecţiei internaţionale a drepturilor omului. În 1991, 1992, 1993, 1994 şi 1995, a fost membru în juriul semifinalelor concursului de drepturile omului René Cassin, organizat de asociaţia Juris Ludi, Universitatea Strasbourg III-Robert Schuman şi Consiliul Europei. În 1999, a fost membru în juriul finalei aceluiaşi concurs.

Dl prof. univ. dr. acad. Corneliu Bîrsan a fost membru al Comisiei Europene a Drepturilor Omului din 1995 până în 1998 şi, începând cu 1 noiembrie 1998, judecător la Curtea Europeană a Drepturilor Omului.

Începând cu anul 1990, dl prof. univ. dr. acad. Corneliu Bîrsan este membru al Baroului București, deținând în prezent și calitatea de arbitru în cadrul Curții de Arbitraj Comercial Internațional de pe lângă Camera de Comerț și Industrie a României.

CV – CLICK AICI