Prof. Univ. Dr. DIMA Traian

Profesor universitar doctor Traian Dima a absolvit cursurile Facultăţii de Drept din cadrul Universităţii Bucureşti în anul 1967, urmând a deveni doctor în ştiinţe penale la aceeaşi Universitate din Bucureşti, în anul 1981.

Începând cu 1994 devine profesor universitar la Universitatea „Nicolae Titulescu” din Bucureşti.

Domnul profesor universitar doctor Traian Dima a publicat peste 25 tratate, monografii, manuale, 31 studii, articole, alte lucrări semnificative şi a participat la 15 conferinţe interne şi 10 conferinţe internaţionale.

În prezent lucrează la Facultatea de Drept din cadrul Universităţii Nicolae Titulescu, ca titular, în cadrul Catedrei de ştiinţe penale şi drept public, contribuind la dezvoltarea teoretică a conceptelor, instituţiilor şi fundamentelor dreptului penal.