Rezultatul Referendumului pentru alegerea modalitatii de desemnare a Rectorului

Rezultatul Referendumului pentru alegerea modalitatii de desemnare a Rectorului:

Numărul total al persoanelor cu drept de vot a fost de 114.

Din totalul persoanelor cu drept de vot s-au prezentat la urne 103 persoane.

Numărul total al voturilor valabil exprimate pentru fiecare opţiune este după cum urmează:

a) Numărul total al voturilor valabil exprimate pentru opţiunea „pe bază de concurs public” : 5 (cinci) voturi;
b) Numărul total al voturilor valabil exprimate pentru opţiunea „pe bază de alegeri generale prin vot universal, direct, secret şi egal” : 98 (nouă zeci şi opt) voturi.

În concluzie, ca urmare a referendumului universitar  pentru alegerea modalitatii de desemnare a Rectorului opţiunea exprimată cu majoritate absolută este „pe bază de alegeri generale prin vot universal, direct, secret şi egal”.

Biroul Senatului Universitar.