Prof. Univ. Dr. MIGA BESTELIU Raluca

Născută la data de 5 mai 1938, profesor universitar doctor, Raluca Miga Besteliu a absolvit cursurile Facultăţii de Stiinte juridice din cadrul Universitatii Bucureşti în anul 1959. In anul 1983 a obtinut titlul de doctor in drept conferit de Institutul de cercetari Juridice. In anul 1985 a absolvit studiile postuniverssitare la Salzburg, Austria.

In perioada 1971-1989 a detinut functia de cercetator stiintific principal la Institutul de Cercetări Juridice din cadrul Facultatea de Drept, Univ. Bucureşti, in perioada 1990-1998 a detinut functia de conferentiar universitar la Facultatea de drept din cadrul aceleiasi universitati, iar din 1998 pana in prezent detine functia de profesor universitar si totodata conducator de doctorat in cadrul Universitatii din Bucuresti si al Universitatii « Nicolae Titulescu » din Bucuresti.

A publicat singură, sau ca autor principal, 15 carti, monografii si materiale de studiu, 45 de alte articole si de asemenea a participat la 16 conferinte internationale si 14 conferinte interne.

În prezent lucrează la Facultatea de Drept din Universitatea Nicolae Titulescu în cadrul Catedrei de stiinte penale si drept public, contribuind la dezvoltarea teoretică a conceptelor, instituţiilor şi fundamentelor teoretice ale dreptului international public si protectiei internationale a drepturilor omului.